а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валенција

мн. валенции
Вид збор: Именка, женски род
1. Способност на атомот на еден хемиски елемент да се врзува со атоми на други елементи, изразена со бројот на атомите на водородот или на други елементи во тој однос еднакви со него.
Англиски: valence Албански: valencë
Употреба: Хемија
2. Семантичко-синтаксичко својство на зборот, обично на глаголот, да отвора место во реченицата за поврзување со други зборови.
Англиски: valence Албански: valencë
Употреба: Лингвистика
Изведенки
валенциски прид.
валенцискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи