а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вала

валаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Со тркалање преместува, обично тоа што е тркалесто.
Англиски: roll Албански: rrokullis
2. Згуснува, набива, згмечува (сукно, волна, земја).
Англиски: press Албански: shtyp
Примери:
Го вала сукното.
3. Под притисок со валјаци намалува дебелина на метал.
Англиски: roll Албански: rrotullis
Употреба: Технологија
4. Со тркалање обложува нешто со некаква материја.
Англиски: roll Албански: rrotullis
Примери:
Ги вала слатките во кокосово брашно.
Ги вала слатките со шеќер во прав.
5. (се вала) се тркала
Англиски: roll Албански: rrotullis
Примери:
Децата се валаа на снегот.
Изведенки
валање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи