а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валанка

мн. валанки
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид капа, слична на кече.
Англиски: felt cap Албански: lloj kapele
Примери:
Тие баздриѓани со бели валанки на глава севезден се молат за мене.
2. Горна облека од сукно.
Албански: veshje e epërme leckash
FlexiMac
 менување на македонски глаголи