а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валалница

мн. валалници
Вид збор: Именка, женски род
Фабрика или работилница во која се валаат метали заради добивање помала дебелина или определен профил.
Англиски: rolling mill
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи