а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валавичар

мн. валавичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54896
Сопственик или работник со валавица.
Албански: dërstilë
Употреба: Економија
Изведенки
валавичарски прид.
валавичарскиот
Што се однесува на валавичар или на валавица.
Пример: Валавичарски шајак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК