а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валавец

Вид збор: Именка, машки род
Растение во вид на зелје со боцкав лист.
Латински: Eryngium campestre Англиски: Field eryngo Албански: gjembardh
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи