а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вакцинира

вакцинираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Внесе, внесува вакцина во организмот; даде, дава вакцина некому.
Англиски: vaccinate
Употреба: Медицина
Примери:
Тој мора да се вакцинира пред да замине во таа земја.
Изведенки
вакцинирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи