а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вакцина

мн. вакцини
Вид збор: Именка, женски род
Препарат од ослабени микроби, вируси или нивни излачувања што се дава заради заштита на организмот од заразни болести.
Англиски: vaccine Албански: vaksinë
Употреба: Медицина
Примери:
Тој доби вакцина против грип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи