а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вакцинација

мн. вакцинации
Вид збор: Именка, женски род
Внесување на вакцина во организмот, вакцинирање.
Англиски: vaccination
Употреба: Медицина
Примери:
Сите добиени вакцини се внесуваат во картонот за вакцинација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи