а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вакуум

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. празен, безвоздушен простор
Англиски: vacuum Албански: vakum
Употреба: Физика
Примери:
Сите системи на машински уреди не работат врз принципот на вакуум.
2. празнина, пустош
Англиски: emptiness Албански: zbrazëti
Употреба: Преносно значење
Примери:
Некаков вакуум забележав во неговите зеници.
Изведенки
вакуумски прид.
вакуумскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи