а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вакаф

мн. вакафи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13107
Имот добиен со завештание во верски и хуманитарни цели на џамија или црква и таков вид на верско задолжување.
Англиски: foundation Турски: vakıf Албански: vakëf
Употреба: Економија , Религија
Изведенки
вакафски прид.
вакафскиот
Што припаѓа, што се однесува на вакаф.
Пример: вакафско место, вакафска шума
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК