а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вазне

(се) вазнат
Вид збор: Глагол, свршен
зјапне
Англиски: gape
Примери:
Што си се вазнал!?
Изведенки
вазнува несв.
(се) вазнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи