а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вазна

Види и: ваза (ж.)
мн. вазни
Вид збор: Именка, женски род
1. Од порцелан, стакло или керамика изработен, уметнички украсен сад во кој се држат цеќиња.
Англиски: vase Албански: vazë
Примери:
Вазна за цвеќе.
Висока, широка, голема, мала, кинеска вазна.
Вазна со трендафили.
Го стави букетот во вазна.
2. Керамички сад изработен во Антиката и декориран со слики.
Англиски: vase Албански: vazë
Употреба: Историја
Примери:
Античка вазна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи