а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ваза

мн. вази
Вид збор: Именка, женски род
1. Декоративен сад што служи за ставање цвеќе или како украс.
Англиски: vase Албански: vazo
Примери:
Ваза со свежо цвеќе
2. Горски брест.
Латински: Ulmus montana Англиски: elm Албански: mështekën mali
Употреба: Ботаника
Примери:
Девојче со стас како ваза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи