а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вазалство

(едн.) вазалството
Вид збор: Именка, среден род
1. Однос меѓу феудалецот и вазалот.
Англиски: serfdom Албански: vazal
Употреба: Историја
2. Однос на подреденост, на послушност.
Англиски: submission Албански: vazal, nënshtrim
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи