а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

важно

Вид збор: Прилог
На важен начин, значајно, сериозно.
Англиски: important Албански: i rëndësishëm
Примери:
Одеше важно, со крената глава.
Важно го погледна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи