а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

важност

(едн.) важноста
Вид збор: Именка, женски род
1. значење, сила, моќ, влијание
Англиски: importance Албански: rëndësi
Примери:
Тој не му придаваше никаква важност.
2. вредност
Англиски: value Албански: vlerë
Примери:
Ја напуштиле оваа караула како пуста кула без важност и без значење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи