а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

важи

важат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Е во сила, во оптек.
Англиски: apply Албански: vlen
Примери:
Тука важат други правила.
2. Се смета.
Англиски: count Албански: llogaritet
Примери:
Јас важам мегу нив како голем тегаџија.
Изрази
(разг.) Важи - во ред, може, се согласувам.
Изведенки
важење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи