а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

важечки

важечкиот
Вид збор: Придавка
Што важи, што има важност, вредност, што е во сила.
Англиски: valid
Примери:
Тоа отстапува од важечките општествени конвенции.
важечки правила
FlexiMac
 менување на македонски глаголи