а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бу

Вид збор: Извик
Извик со кој се плаши некој.
Примери:
Одеднаш излезе едно дете што се криеше зад дрвото и викна силно бу!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи