а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буџет

(едн.) буџетот
Вид збор: Именка, машки род
1. Пресметка на приходите и расходите на државата, на установа, претпријатие, за определен период.
Англиски: budget Албански: buxhet
Употреба: Економија
Примери:
Средствата од буџетот се намалени за 3 отсто.
2. Парични средства со кои се располага.
Англиски: budget Албански: buxhet
Употреба: Економија
Примери:
Мојот буџет не ми дозволува вакви излети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи