а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буџетски

Види и: буџет (м.)
буџетскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на буџет.
Англиски: budgetary Албански: buxhetorë
Употреба: Економија
Примери:
Буџетски дефицит.
Буџетска организација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи