а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буџетира

буџетираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Пресметува приходи и расходи на држава, установа или претпријатие за определен период.
Англиски: budget
Употреба: Економија
Примери:
Министерството за култура да се преиспита кого буџетира во македонскиот театар.
2. Пресметува парични средства со кои се располага.
Англиски: budget
Употреба: Економија
Примери:
Како да ги буџетираме трошоците за маркетинг активностите и како да работиме со мал буџет?
ИТЗ нема да бара од апликантите да ги буџетираат средствата за патување до канцеларијата на ИТЗ во Скопје.
Изведенки
буџетирање ср.
глаг. им.
Пример: Даночниот обврзник преку партиципативното буџетирање мора да биде вклучен во одредувањето на приоритетите во трошењето на парите од буџетот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи