а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буџетар

мн. буџетари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што работи во буџетска установа.
Примери:
Од октомври буџетарите ќе земаат повисоки плати.
Владата им забрани новогодишни прослави на буџетарите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи