а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бујрум

Вид збор: Извик
Ранг: 7654
повели, повелете
Англиски: please Турски: buyurmak
Употреба: Разговорно
Примери:
Бујрум, коџабаши, бујрум, повели седни, да направиме еден муабет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК