а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бујак

мн. бујаци
Вид збор: Именка, машки род
честак, густеж
Англиски: thicket
Примери:
Од бујакот, одвреме-навреме, ќе спрпоти потплашена шумска птица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК