а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бушави

бушават
Вид збор: Глагол, несвршен
Растура исчешлана коса, прави да изгледа неуредно.
Англиски: curl
Примери:
Стариот му ја бушавеше косата на внукот галејќи го по главата.
Изведенки
бушавење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи