а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бучи

бучат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6515
1. Прави бука, бучава.
Англиски: roar Албански: buçet, ushton
Примери:
Бучеа снежните води на Бабуна.
Нашиот лифт бучи.
2. (само во 3 л.) Му прави бучава.
Англиски: ring Албански: ushton
Примери:
Главата му бучи.
Изведенки
бучење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи