а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бучен

бучни
Вид збор: Придавка
Што прави многу бучава.
Примери:
Бучните караници обично завршуваа со тепачка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи