а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бучава

мн. бучави
Вид збор: Именка, женски род
Бука, ширење силни звуци.
Англиски: noise
Употреба: Разговорно
Примери:
На полноќ се чу бучава, потоа татнеж.
Изведенки
бучавост ж.
бучавоста
Пример: изолација од бучавост
FlexiMac
 менување на македонски глаголи