а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буцне

буцнат; буцни, буцнете; буцнав, буцнаа; буцнал; буцнат; буцнев, буцнеа; буцнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29450
1. прободе
Англиски: prick Албански: shpoj
Примери:
Стариот со бастунчето буцна во вреќата.
2. Боде со рогови (за рогато животно).
Англиски: prick Албански: shpoj
Примери:
Разбеснетиот бик го буцна својот стопан во слабините.
3. подбуцне, провоцира
Англиски: incite Албански: nxit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Аџијата буцнал и им ја расипал свршувачката на младите.
Изведенки
1. буцнува несв.
буцнуваат
2. буцнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи