а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буцка

буцкаат; буцкал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18081
1. боде, прободува
Англиски: prick Албански: shpon
Примери:
Тој ме буцкаше со прстот во слабината.
2. (се буцка) се боде
Англиски: prick Албански: shpohet
Примери:
Детето се буцна со иглата во прстот.
3. (се буцка) се удира
Англиски: bump Албански: shpohet
Примери:
Сите се буцкаа (еден со друг) со лактите (в ребра).
4. Бреца, поттикнува на расправија, се потсмева некому.
Англиски: gibe Албански: shpoti, tallje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој само буцка на секоја семејна средба.
Изведенки
буцкање ср.
глаг. им.