а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буцканица

мн. буцканици
Вид збор: Именка, женски род
Везало, сѐ во што се боцка со игла со цел да се навезе, закрпи, сошие и сл.
Примери:
Доста ми е од твоите буцканици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи