а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буцкало

мн. буцкала
Вид збор: Именка, среден род
1. Сврдел, шило, тоа со што може да се буцка.
Албански: turjelë
2. Тој што буцка.
Англиски: instigator Албански: turjelë
Примери:
Тој е големо буцкало.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК