а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буц!

Види и: боц! (изв.)
Вид збор: Извик
За дејство на буцкање.
Примери:
Треба да му направиш буц, па да тргне.
Изведенки
буц-буц! изв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи