а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буф

Вид збор: Извик
Извик со кој се имитира нешто што го предизвикува или го испушта овој глас.
Примери:
И буф, буфна нешто зад ридон.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи