а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буфта

(се) буфтаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Треска, удира силно предизвикувајќи соодветен шум.
Англиски: bang Албански: përplas
Примери:
Крај бреговите се буфтаа крупни крапови.
2. Силно кашла.
Англиски: cough Албански: kollitet
Примери:
Крај печката буфташе старецот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи