а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буфне

(се) буфнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Тресне, удри предизвикувајќи соодветен шум.
Англиски: crash Албански: përplas
Примери:
Одејќи занесено тој буфна во затворената врата.
2. се појави, излезе
Англиски: pop up Албански: del, paraqitet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тогаш во дворот буфна еден униформиран стражар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи