а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бут

мн. бутови
Вид збор: Именка, машки род
1. Дел од телото на човекот, од коленото до колковите.
Англиски: thigh Турски: but Албански: kofshë
Употреба: Анатомија
Примери:
Беше ранет во рамото и во бутот на левата нога.
2. Задна нога на животно од коленото до трупот; јадење од овој дел на животното.
Англиски: leg
Употреба: Гастрономија
Примери:
За ручек имаме бут од мисирка со компирчиња.
Изведенки
бутче ср.
мн. бутчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи