а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бутур

мн. бутури
Вид збор: Именка, машки род
Болест кај коњите со кашлање.
Англиски: horse cough
Употреба: Медицина
Примери:
Некои од добиците пцовисуваа природно, тивко и мирно ќе ги оптегнеа нозете, други пак, си ги кршеа нозете или фаќаа бутури, имела и красти.
Изрази
(разг.) Бутур му е - ништо не му е, се преправа дека е болен, дека му е лошо.
(разг.) Ни пари, ни бутур - Ни пари, ни ништо.
(разг. погрдно) Што ти е бутур? - Што те боли?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи