а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бутурлив

бутурливиот
Вид збор: Придавка
Болен од бутур.
Англиски: coughing
Употреба: Медицина
Примери:
Во таа куќа сите беа бутурливи.
Изведенки
бутурнучав прид.
бутурничавиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи