а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бутуриса

бутурисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27159
Јако и силно турне, бутне некого.
Англиски: push
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја фати за раменици и ја бутуриса во отворената порта.
Изведенки
1. бутурисува несв.
бутурисуваат
2. бутурисување ср.