а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бутне

бутнат; бутни, бутнете; бутнав, бутнаа; бутнал; бутнат; бутнев, бутнеа; бутнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9471
1. турне
Англиски: push Албански: shtyj
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој ја бутна вратата сосила и влезе.
2. става, дава
Англиски: shove Албански: fus
Употреба: Разговорно
Примери:
Куп машки кошули бутнав во машината за перење.
Му бутна стоденарка в џеб.
3. (се бутне) се турне
Англиски: push Албански: futet
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој прв се бутна во мене.
Изведенки
бутнува несв.
бутнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК