а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бутканица

мн. бутканици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 50105
турканица, метеж
Англиски: crowd
Употреба: Разговорно
Примери:
За да нема бутканици, ќе нѐ водат во редици - рече жената.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК