а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бутин

мн. бутини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22108
Тесен, долгнавест, дрвен сад за матење матеница.
Англиски: churn
Примери:
Жените врзуваа на бутините мартинки од смил и матерка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК