а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бутина

мн. бутини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14088
бедро, колк
Англиски: hip Албански: kërdhokëll
Употреба: Анатомија
Примери:
До него седеше таа, рацете и беа на бутините.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи