а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бутик

мн. бутици
Вид збор: Именка, машки род
Современ дуќан, продавница за облека што се изработува по сопствени модели и во мали серии.
Англиски: boutique Француски: boutique
Употреба: Економија
Примери:
Фустанот го купивме во еден бутик на кејот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи