а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бута

бутаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20107
1. турка
Англиски: push Албански: shtyj
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој ја бута од себе девојката.
2. (се бута) се турка
Албански: shtyj
Примери:
Тој се бута да застане до огнот.
Изведенки
бутање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК