а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бусија

мн. бусии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26482
заседа
Англиски: trap
Употреба: Архаизам
Примери:
Комитите фатија бусија зад грмушките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи