а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бурјан

мн. бурјани
Вид збор: Именка, машки род
1. Трајна зелена билка, висока од 1 до 2 метри, со ситни бели цветови и црни бобинки како плод; див бозел.
Латински: Sambucus ebulus Англиски: Danewort Албански: qingër, shtog
Употреба: Ботаника
Примери:
Седеше во меѓата заграден со боз, бурјан, мирудија, коприви и плет од капини.
2. трева, плевел
Англиски: weed Албански: tëharr, barojë
Употреба: Ботаника
Примери:
Патот водеше низ густите бурјани од штавеј и цволики под кои излегуваа уплашени кокошки.
Изведенки
бурјанче ср.
мн. бурјанчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи